Inicijativa za monitoring evropskih integracija kao kolaicija 30 organizacija civilnog društva koja doprinosi praćenju reformi i nadgleda primjenu politika, prava i standarda Evropske unije, fokusirajući se na pitanja demokratizacije, vladavine prava, te ljudskih i manjinskih prava izradila je treći po redu Alternativni izvještaj o napretku BiH. Alternativni izvještaj o napretku BiH nastojao je pokriti najvažnija događanja iz političkih kriterija te samim tim poslati poruku institucijama Evropske unije šta su najveći problemi u BiH te upozoriti na konstantno kršenje ljudskih prava sa fokusom na manjinske i ranjive grupe.
Članice Inicijative su u komentaru sačinjenom nakon objave zvaničnog Izvještaja Evropske komisije za BiH upozorile na konstantnu netransparentnost u procesu provođenja tzv. reformske agende, čime se niz reformi u BiH skrenuo sa unaprjeđenja i zaštite ljudskih prava na ekonomsko-socijalne reforme.
Diskriminatorski ustav
Pored netransparentnosti u procesu, i nakon upozorenja koja su pristizala iz Brisela ali i od samih nevladinih organizacija, najvažniji zakoni u oblasti rada i socijalne politike doneseni su u hitnoj proceduri čime su isljučeni svi oni kojih se ovi zakoni najviše i tiču, depolitizacija političkih imenovanja nije osigurana, u domenu sprečvanja korupcije nije ništa urađeno, a nije osigurana ni zaštita u procesu kršenja prava manjinskih i ranjivih grupa. Diskriminatoran bh. Ustav i dalje onemogućava ravnopravnu participaciju u političkom životu za sve građane/ke.
Vodeći se svim navedenim Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH oglasila se saopštenjem u kojemu je pozdravila opredeljenost stranaka koje čine vladajuću koaliciju na državnom nivou za članstvo u Evropskoj uniji. No, predaja aplikacije za članstvo shvaćena je kao neozbiljna politička igra koja ima za cilj skretanje pažnje javnosti sa problema s kojima se BiH trenutno suočava.
Višak optimizma
U trenutku kad se državno pravosuđe nalazi pod neviđenim pritiskom politike i medija; u trenutku kad su dva entiteta pred finansijskim kolapsom, a novca ne fali jedino za plaće državnih službenika; u trenutku kad još uvijek nepoznati su rezultati popisa stanovništva iz 2013. godine, pa nismo u stanju da EU predočimo ni osnovne podatke o BiH, predavanje aplikacije za članstvo okarakterisano je isključivo kao višak optimizma.
Svi nabrojani problemi se neposredno odražavaju na standard života građana i moramo biti svijesni da aplikacija neće riješiti nijedan od njih, a vlast ne radi ništa da nas približi Evropi, o čemu najbolje svjedoči stagnacija na polju ljudskih prava na kršenje kojih je Inicijativa upozoravala u Decembarskim zahtjevima.
Puka retorika
U konačnici Inicijativa je pozvala sve odgovorne institucije da dokažu da njihova evropska opredjeljenost nije puka retorika, te da se u što kraćem roku uhvate u koštac sa zaostacima vezanim za SSP i neophodne ustavne promjene. Ne smijemo zaboraviti da eventualno prihvatanje aplikacije za članstvo ne znači dobijanje nikakvih privilegija već samo novi posao, koji teško da može obaviti vlast nesposobna da prije apliciranja ispuni nekoliko osnovnih uslova.
Kliknite ovdje da biste pročitali komentar na aplikaciju za članstvo u EU.