Edukacija za sudije/sutkinje i tužitelje/tužiteljice u Bosni i Hercegovini
Ovom seminaru prisustvovalo je 28 osoba. Edukacija je obuhvatila nekoliko segmenata iz oblasti zabrane diskriminacije, pravne normative te primjere iz dosadašnje prakse u postupcima dokazivanja diskriminacije. U koncipiranju seminara primijenjen je interdisciplinarni pristup koji je obuhvatio pravni i sociološki aspekt diskriminacije i njene zabrane te primjere iz prakse u nacionalnom i međunarodnom okviru. Pravni aspekt, normative i praksu u primjeni antidiskriminacijskih odredbi na globalnom, regionalnom i nacionalnom nivou predstavio je Nedim Ademović, advokat iz Sarajeva i doktor pravnih nauka, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Zenici i zamjenski član Venecijanske komisije od 2014. godine.
O diferenciranju grupnih, kolektivnih i individualnih prava, izvorima kulturalne raznolikosti društva i „pozitivnoj“ diskriminaciji, s posebnih osvrtom na marginalizirane grupe i žene, govorila je dr. Valida Repovac Nikšić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Primjere i iskustva iz prakse predstavio je Emir Prcanović, direktor nevladine organizacije „Vaša prava“ u BiH. Organizacija „Vaša prava“ je jedna od malobrojnih organizacija civilnog društva koja zastupa građane i građanke pred sudovima u Bosni i Hercegovini i kao takva ima mnogo iskustva u postupcima koji se, između ostalog, odnose i na zabranu diskriminacije po različitim osnovama: invalidnost, etnička/nacionalna pripadnost, gender, političko mišljenje.