U julu 2011. godine Helsinški komitet za ljudska prava u BiH je u suradnji sa Fondacijom Heinrich Böll i Centrom za ekologiju i energiju, a u sklopu projekta koji finansira Europska unija pod nazivom “Partnerstvo za više okolišne standarde u BiH”, obavio do sada dvije od ukupno pet planiranih misija utvrđivanja činjenica, i to u Lukavcu i Brodu. Osnovni cilj pomenutih misija je utvrditi najgore sučajeve nepoštivanja prava na zdrav život i okoliš.
Tim koji se sastojao od članova Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH, novinara, ekologa i pravnika, je u suradnji sa NVO-ima iz dvije pomenute lokalne sredine organizirao sastanke sa predstavnicima vlasti, predstavnicima nekih od postojećih industrija i domova zdravlja u Lukavcu i Brodu.
U Lukavcu su posjećene industrije Cementara, Fabrika sode i GIKIL. U toku jednodnevne misije ustanovljeno je da općine u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima imaju vrlo malu nadležnost, obaveze i odgovornosti u oblasti zaštite okoliša jer je većina nadležnosti na nivou entiteta i kantona. Takodjer je konstatovano da je zdravstveno stanje stanovnika općine Lukavac dosta loše - prisutna je visoka stopa plućnih oboljenja (naročito među djecom), a sve češći su i slučajevi karcinoma.
U Brodu poljoprivredni i ekološki inspektori ocijenili su Rafineriju Brod, koja još ne posjeduje okolinsku dozvolu, kao najvećeg zagađivača u ovoj opštini. Uz Rafineriju detektirali su još nekoliko manjih zagađivača: benzinske pumpe, ciglarsku djelatnost, stolarije, autopraone, klaonice i njihov otpad. Predstavnici Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH su pokušali zakazati sastanak sa menadžmentom Rafinerije, međutim upućeni su da za ulazak u Rafineriju traže odobrenje Vlade Republike Srpske jer tako nalažu propisi RS-a. U narednom periodu Helsinški komitet za ljudska prava u BiH će traženi zahtjev dostaviti Vladi Republike Srpske. Kada je riječ o zdravlju građana sa područija Broda, predstavnici Doma zdravlja Brod su istakli da nije rađeno nikakvo zvanično istraživanje, već se vode samo opšti podaci, pa je ustanosvljeno da je evidentiran veći broj hroničnih respiratornih bolesti. Pretpostavlja se da tu vjerovatno ima učinka i Rafinerija kao zagađivač, ali i močvarno područje sa dosta magle.
Jedan od zaključaka koji se nametnuo po završetku dvije pomenute misije utvrđivanja činjenica jeste da je potrebno prenijeti veliki broj nadležnosti na lokalne zajednice kako bi se osigurao zdraviji život i okoliš u BiH. Građani i NVO traže od općina brže riješavanje problema i stvaranje uvjeta za zdraviji život. Kako bi se primjenjivala i poštivala ljudska prava iz oblasti ekologije, pristupilo informacijama o stanju kvalitete okoliša, izradilo i donijelo bitne odluke iz oblasti okoliša, te prisptupilo pravosuđu, došlo se do zaključka da je hitno potrebno pristupiti ekološkoj edukaciji i podizanju svijesti kako građana tako i državnih ustanova.