Razgovor na temu „Sloboda govora i kultura dijaloga: uloga književnosti i javne riječi u formiranju mišljenja – misija međunarodne P.E.N. organizacije“

SUSRET PREDSJEDNIKA P.E.N. CENTRA TURSKE I SARAJEVSKIH GIMNAZIJALACA

P. E. N.   I N T E R N A T I O N A L

A World Association of Writers
_______________________________________

 Center in Bosnia-Herzegovina – Sarajevo
Vrazova 1, 71000 Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
phone/fax + 387 33 200 155,  + 387 33 217 854
email: krugpen@bih.net.ba
          pencentar@bih.net.ba
Web site: www.penbih.ba

SUSRET PREDSJEDNIKA P.E.N. CENTRA TURSKE  I SARAJEVSKIH GIMNAZIJALACA

U društveno-politički posvađanoj i podijeljenoj Bosni i Hercegovini, prepunoj etnonacionalističkih i retrogradnih pojava svake vrste, postoji jaka potreba da se definira prostor javnog izražavanja mišljenja i oslobodi u najvećoj mogućoj mjeri od svih negativnih i dnevnopolitičkih utjecaja (pa makar se to u ovom trenutku učinilo donkihotski i uzaludno), a za to treba animirati istaknute pojedince i organizacije civilnog društva, ponajprije nevladine organizacije kao što je PEN Centar BiH, koji nastoji stalno širiti prostor slobode izražavanja i pretvarati javno izgovorene riječi u konkretnu intelektualnu (književnu), pa i političku akciju.

Ove godine naš specifični cilj, koji je definirao Upravni odbor na čelu sa predsjednikom, prof. Zvonimirom Redeljkovićem, jeste održavanje Penovih razgovora u gimnazijama u Bosni i Hercegovini (Sarajevo, Brčko, Banjaluka, Mostar) o temi

SLOBODA GOVORA I KULTURA DIJALOGA:  ULOGA KNJIŽEVNOSTI I JAVNE RIJEČI U FORMIRANJU (POLITIČKOG/NACIONALISTIČKOG/ KOLEKTIVNOG/POJEDINAČNOG) MIŠLJENJA – MISIJA MEĐUNARODNE P.E.N. ORGANIZACIJE

Zašto gimnazijalci? Do sada zanemarivani, oni bi trebalo, u stvari, da budu pokretači akcija civilnoga društva, nositelji ideja koje nisu usko nacionalističke i antievropske – a starije su generacije svoje uloge nekako već potrošili i prilično toga upropastili. Obraćanje pažnje novim snagama, budućim donositeljima odluka, prenošenje iskustva i znanja o misiji književnosti u društveno-političkom kontekstu, smatrali smo važnim zadatkom kad smo pokrenuli ovaj projekat.

Prvi razgovor s gimnazijalcima održan je u Sarajevu, u gradskoj galeriji Collegium artisticum, u utorak 17. maja 2011. godine. Pozivu da dođu na razgovor i predavanje odazvali su se učenici Gimnazije Istočno Sarajevo, Prve bošnjačke gimnazije, Gimnazije Katoličkog školskog centra, MYP programa i IB Programa Druge gimnazije – njih oko osamdeset.! S velikom pažnjom saslušali su našega gosta, g. Tarika Günersela, pisca, pjesnika, dramatičara, predsjednika PEN Centra Turske i člana Upravnog odbora Međunarodne P.E.N. organizacije  iz Londona.

Gost je govorio o nastanku P.E.N. organizacije, o njenoj Povelji, i doktrini, o piscima u zatvoru i ulozi svjetske organizacije pisaca u borbi za slobodu riječi i kulturu dijaloga. Gimnazijalci su saznali da je i Heinrich Böll bio 1970-ih predsjednik te organizacije, pa se tako sretno povezala misija ove dvije organizacije. G. Günersel pričao je o godinama svoga egzila, povratka u Tursku i prihvatanju pozicije predsjednika P.E.N. centra Turske, o potrebi da se riječju, knjigom i građanskom akcijom odupremo svim negativnim uticajima u društvu i da se borimo za pravo na drugačije mišljenje.